Projekt finansowany z budżetu państwa z Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu otwartego na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości.
Numer projektu: 2023/ABM/03/00057-00
Kierownik Projektu: dr hab. n. med. Filip Raciborski
Tytuł projektu: MetAll: znaczenie alergicznych procesów zapalnych w rozwoju wielochorobowości o podłożu metabolicznym, wpływie na choroby układu krążenia, oddechowego, cukrzycę, nowotwory poprzez mechanizmy immunologiczne i patofizjologiczne. Związek z infekcjami wieku rozwojowego, czynnikami środowiskowymi i procesami molekularnymi chorób cywilizacyjnych. Obserwacje wielopokoleniowej kohorty rodzin atopowych w porównaniu do kohorty rodzin zdrowych.
Data podpisania umowy: 16.04.2024
Wartość dofinansowania: 26 008 443,00 zł
Okres realizacji projektu: od 01.06.2024 r. do 31.05.2033 r.
Projekt prowadzony w ramach utworzonego konsorcjum, w skład którego wchodzą:
- Lider: Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Konsorcjant: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Opis badania: Wielochorobowość, czyli współwystępowanie kilku chorób u jednego pacjenta, to poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, szczególnie wśród osób po 50. roku życia, gdzie dotyka większości populacji. Problematyka ta ma znaczący wpływ na jakość i długość życia, prowadząc do schorzeń takich jak choroby układu krążenia czy nowotwory, które odpowiadają za dużą część przedwczesnych zgonów. Pomimo jej powszechności, brakuje dogłębnych badań na temat wielochorobowości, co utrudnia skuteczną profilaktykę i leczenie. Projekt MetALL koncentruje się na zbadaniu kluczowych czynników ryzyka, takich jak atopia – genetyczna skłonność do chorób alergicznych. Atopia, dotykająca 40% polskich dzieci, może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, które z kolei mogą wpływać na rozwój wielu innych chorób cywilizacyjnych. Badanie obejmuje 6-letnią obserwację rodzin z atopią i bez niej, analizując zarówno genetyczne, jak i środowiskowe czynniki wpływające na zdrowie. Wyniki tego projektu mogą przyczynić się do opracowania nowych strategii prewencyjnych, wspierając zarówno zdrowie publiczne w Polsce, jak i międzynarodowe badania nad wielochorobowością.