Przejdź do treści

Projekt

 

 

logotypy

 

 

Projekt finansowany z budżetu państwa z Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu otwartego na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości.

Numer projektu: 2023/ABM/03/00057-00

Kierownik Projektu: dr hab. n. med. Filip Raciborski

Tytuł projektu: MetAll: znaczenie alergicznych procesów zapalnych w rozwoju wielochorobowości o podłożu metabolicznym, wpływie na choroby układu krążenia, oddechowego, cukrzycę, nowotwory poprzez mechanizmy immunologiczne i patofizjologiczne. Związek z infekcjami wieku rozwojowego, czynnikami środowiskowymi i procesami molekularnymi chorób cywilizacyjnych. Obserwacje wielopokoleniowej kohorty rodzin atopowych w porównaniu do kohorty rodzin zdrowych.

Data podpisania umowy: 16.04.2024

Wartość dofinansowania: 26 008 443,00 zł

Okres realizacji projektu: od 01.06.2024 r. do 31.05.2033 r.

Projekt prowadzony w ramach utworzonego konsorcjum, w skład którego wchodzą:

  • Lider: Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Konsorcjant: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

 

Opis badania: Wielochorobowość, czyli współwystępowanie kilku chorób u jednego pacjenta, to poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, szczególnie wśród osób po 50. roku życia, gdzie dotyka większości populacji. Problematyka ta ma znaczący wpływ na jakość i długość życia, prowadząc do schorzeń takich jak choroby układu krążenia czy nowotwory, które odpowiadają za dużą część przedwczesnych zgonów. Pomimo jej powszechności, brakuje dogłębnych badań na temat wielochorobowości, co utrudnia skuteczną profilaktykę i leczenie. Projekt MetALL koncentruje się na zbadaniu kluczowych czynników ryzyka, takich jak atopia – genetyczna skłonność do chorób alergicznych. Atopia, dotykająca 40% polskich dzieci, może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, które z kolei mogą wpływać na rozwój wielu innych chorób cywilizacyjnych. Badanie obejmuje 6-letnią obserwację rodzin z atopią i bez niej, analizując zarówno genetyczne, jak i środowiskowe czynniki wpływające na zdrowie. Wyniki tego projektu mogą przyczynić się do opracowania nowych strategii prewencyjnych, wspierając zarówno zdrowie publiczne w Polsce, jak i międzynarodowe badania nad wielochorobowością.

 

 

logotypy

 

 

Aktualności

Kongres EAACI 2025

Spotkanie Komitetu Programu Naukowego EAACI Congres 2025 z udziałem dr. hab. Andrzeja Eljaszewicza oraz dr hab. Wojciecha Feleszko

prof. Jean Bousquet

Z radością informujemy, że prof. Jean Bousquet, światowej sławy ekspert w dziedzinie medycyny płuc i alergologii, dołączył do Rady Naukowej projektu MetALL.

Filip Raciborski - skarbnik PTA

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), podczas posiedzenia w dniu 13 grudnia 2023 roku, podjął decyzję o powołaniu dr. hab. Filipa Raciborskiego na stanowisko Skarbnika.

Dr hab. Andrzej Eljaszewicz wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia naukowe

Z radością informujemy, że dr hab. n. med. Andrzej Eljaszewicz, członek zespołu badawczego MetALL, został uhonorowany prestiżową nagrodą Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia naukowe.

29 Sympozjum naukowo szkoleniowe

Założenia projektu MetALL zostały zaprezentowane podczas 29. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego, które odbyło się w Krakowie w dniach 6-8 listopada 2024 roku.

Kongres PTA - Nowe władze PTA wybrane. Sukces członków zespołu projektowego MetALL

W dniach 9-12 października 2024 roku w Krakowie odbył się XV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie alergologii w Polsce.

Atualności okładka - dr hab. Filip Raciborski i dr hab Andrzej Eljaszewicz

W dniach 9-12 października 2024 roku w Krakowie odbył się XV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie alergologii w Polsce.

Okładka kongresu

W dniach 9 – 12 października 2024, w Krakowie, odbędzie się XV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Zdjęcie zgoda komisji bioetycznej

W dniu 27 września 2024 roku Komisja Bioetyczna przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym pozytywnie zaopiniowała projekt MetALL (KB/138/2024).

dofinansowanie

Agencji Badań Medycznych (ABM) rozstrzygnęła Konkurs otwarty na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości (ABM/2023/3).

Logotypy projektu